روزهای کاری دیوان عدالت اداری در تهران برای پیگیری پرونده ها چیست؟

اخبار دعاوی دیوان عدالت اداری دعاوی شهرداری ها دعاوی ملکی

روزهای کاری دیوان عدالت اداری در تهران یعنی مرکز اصلی رسیدگی های دیوان عدالت اداری همانند ایام کاری سایر ادارات سطح شهر تهران است.

روزهای کاری دیوان عدالت اداری در تهران

بنابراین دیوان عدالت اداری روزهای پنج شنبه و جمعه تعطیل است.و بویژه مراجعین شهرستانی بایستی در برنامه ریزی های خود برای مراجعه حضوری به دیوان عدالت اداری به این موضوع توجه نمایند.

از طرفی جلسات هیات عمومی دیوان عدالت اداری در حال حاضر در سه شنبه هر هفته تشکیل می شود.

هیات عمومی دیوان عدالت اداری با حضور قضات شعب بدوی و تجدیدنظر برای رسیدگی به موضوعاتی مانند درخواست های ابطال مصوبات غیرقانونی ،صدور رای وحدت رویه و نیز صدور رای ایجاد رویه تشکیل می گردد.

بنابراین هر چند روز سه شنبه از روزهای کاری دیوان عدالت اداری در تهران است ولی چون در این روز قضات در هیات عمومی حاضر هستند،چنانچه قصد مذاکره با قاضی یا قضات شعبه را دارید؛در روزهای سه شنبه مراجعه ننمایید.

سوالاتی مرتبط با پیگیری پرونده ها در دیوان عدالت اداری:

۱-ساعت کاری دیوان عدالت اداری

ساعت کاری دیوان عدالت اداری نیز همان زمان و ساعات اداری معمول در دستگاه های اجرایی است.

البته برخی قضات دیوان در فرض اجازه مذاکره با ارباب رجوع،ساعت معینی را برای ملاقات تعیین نموده اند.

۲-پیگیری حضوری پرونده های دیوان عدالت اداری

باید دانست اصولاً رسیدگی در شعب دیوان عدالت اداری و حتی هیات عمومی دیوان ؛غیرحضوری و به صورت مکاتبه ای انجام می گیرد.

اما برخی شعب دیوان عدالت اداری به شاکی اجازه ملاقات با قاضی را می دهند.پس به صورت محدود و با تدارک توضیح مختصر و مفید ،بهتر است در روزهای کاری دیوان عدالت اداری جهت پیگیری حضوری پرونده به شعبه مربوطه مراجعه کرد.

ناگفته پیداست که اهمیت تنظیم و تدوین دادخواست صحیح و دفاعیات قوی در چنین سبک رسیدگی ای که بدون تشکیل جلسه رسیدگی انجام می پذیرد ،اهمیت زیادی دارد.

بیشتر بدانید : مهمترین دعاوی ای که وکلای دیوان عدالت اداری با آن مواجه هستند.

۳-اسامی قضات دیوان عدالت اداری

کنجکاوی مراجعین دیوان عدالت اداری در مورد اسامی قضات دیوان عدالت اداری به طور غیرمعمولی رو به فزونی است!!

متاسفانه دخالت افراد کارچاق کن و غیروکیل در زمینه دعاوی دیوان عدالت اداری و شهرداری ها موجب سرگردانی مردم گردیده است.

حتی از نام قضات دیوان عدالت اداری نیز برای خالی کردن جیب مردم استفاده می نمایند و متاسفانه ارباب رجوع نیز با اتخاذ اقدامات غیرحرفه ای از جمله پرداخت چشم بسته حق الزحمه به فردی که خود را با قضات دیوان عدالت اداری ،آشنا و رفیق ؟! معرفی می نماید،به این وضع آشفته دامن می زند.

باید دانست با توجه جابجایی قضات شعب دیوان عدالت اداری در بین شعب دیوان و سایر مراجع قضایی و نیز جابجایی اخیر شماره شعب دیوان عدالت اداری ،بسنده کردن به آخرین اسامی قضات دیوان عدالت اداری کافی نیست.

بهتر است پس از ارجاع پرونده و تعیین شعبه با مراجعه به دفتر شعبه نام قاضی را جویا شد.

پرسیدن نام و اسامی قضات دیوان عدالت اداری به نظر ما بایستی تنها برای اطلاع از رویه و دیدگاه قاضی مربوطه که سوابق کار او توضیح دهنده و روشنگر آن است موثر است.

۴-دفاتر استانی دیوان عدالت اداری در شهرستانها

شما تنها برای ثبت دادخواست های دیوان عدالت اداری می توانید به دفاتر استانی دیوان در مراکز استانها و یا دفاتر خدمات قضایی الکترونیک(در شهرهایی که این امکان فراهم شده است)مراجعه نمایید.

پس برای پیگیری حضوری می بایست در روزهای کاری دیوان عدالت اداری در تهران به مرکز اصلی دیوان در تهران مراجعه نمود.

بیشتر بدانید: آدرس دیوان عدالت اداری در تهران چیست؟

۵- شعب دیوان عدالت اداری در کجا مستقر هستند؟

شعب دیوان عدالت اداری از شعب بدوی و تجدیدنظر تشکیل شده اند.که در آدرس مندرج در لینک قبل واقع گردیده اند.

شعب بدوی در طبقات اول و دوم و شعب تجدیدنظر در طبقات سوم و چهارم مستقر می باشند.

تجمیع محل شعب دیوان نسبت به وضع گذشته که شعب بدوی در خیابان بهشت و شعب تجدیدنظر در محدوده پل چوبی قرار داشتند، موجب تسهیل پیگیری پرونده های و صرفه جویی در وقت و هزینه هم برای ارباب رجوع و هم برای قوه قضاییه گردیده است.

همچنین دفتر هیات عمومی دیوان عدالت اداری که واحد مرتبط با پیگیری پرونده های هیات عمومی دیوان عدالت اداری است،و نیز شعب اجرای احکام دیوان در طبقه همکف ساختمان دیوان عدالت اداری در تهران مستقر هستند.

برای مطالعه : نمونه رای ابطالی هیات عمومی دیوان عدالت اداری در مورد تغییر کاربری اراضی شهری با شکایت مسعود فریدنی (وکیل دعاوی شهرداری)

۶-بهترین اقدام برای توفیق در دعاوی دیوان عدالت اداری چیست؟

بدون شک در دعاوی دیوان و شهرداری با توجه به پیچیدگی های حقوقی که در بیشتر پرونده های متشکله در این دعاوی وجود دارد ،کمک گرفتن از وکیل باتجربه در دیوان عدالت اداری بسیار موثر است.

چنانچه از نظر حقوقی بر موضوع دعوی اِشراف و آگاهی لازم دارید،بهتر است پس از تنظیم دادخواست و تقدیم آن و وصول جوابیه سازمان یا نهاد طرف دعوی ،لایحه دفاعیه متشاکی را مطالعه و در قبال آن نیز موضع گیری نمایید.

شایان ذکر است برخی شعب اجازه عکسبرداری و یا تهیه فتوکپی از لایحه متشاکی را نمی دهند و تنها به شاکی اجازه می دهند که لایحه را مطالعه نماید.

به هر حال در مورد گرفتن فتوکپی از دفاعیه سازمان متشاکی در قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری تصریحی نشده است.

با این حال بر مبنای عمومات آیین دادرسی و در راستای حق دفاع طرفین دعوی به نظر می رسد چنین امری مجازاست و رویه اکثریت قریب به اتفاق شعب دیوان عدالت اداری موید این مطلب است.

در پایان اعلام می دارد:شما می توانید برای شکایت در دیوان عدالت اداری در موضوعاتی مانند اعتراض به رای جریمه و قلع و قمع و تعطیلی محل کسب کمیسیون ماده ۱۰۰ ، ابطال اقدامات تملکی دستگاه های دولتی و شهرداری ها ، وکیل ابطال عوارض غیرقانونی شهرداری ها ، وکیل متخصص در ابطال مصوبات دولتی ، شکایت از مصوبه کمیسیون ماده ۵ و شورای عالی شهرسازی ،ابطال رای تخلفات اداری ، وکیل برای شکایت از تعزیرات حکومتی ، شکایت از اداره آب بابت مجوز چاه آب کشاورزی ، وکیل شکایت از رای گزینش ، شکایت از شهرداری بابت پروانه ساختمان ، ابطال رای کمیسیون ماده ۵۵ و کمیسیون ماده ۷۷ شهرداری و سایر دعاوی شهرداری و دیوان عدالت اداری با ما تماس بگیرید.

آنچه بیان شد با محوریت موضوع روزهای کاری دیوان عدالت اداری در تهران و پیگیری پرونده های دیوان عدالت اداری توسط مسعود فریدنیوکیل دیوان عدالت اداری در تهران )نوشته شده است.

روزهای کاری دیوان عدالت اداری در تهران

نویسنده : مسعود فریدنی

وکیل پایه یک دادگستری در دیوان عدالت اداری

تلفن تماس: ۰۹۱۲۳۹۷۸۱۱۷

 

ارسال پاسخ

*