روزهای کاری دیوان عدالت اداری در تهران برای پیگیری پرونده ها چیست؟

اخبار دعاوی دیوان عدالت اداری دعاوی شهرداری ها دعاوی ملکی

روزهای کاری دیوان عدالت اداری در تهران یعنی مرکز اصلی رسیدگی های دیوان عدالت اداری همانند ایام کاری سایر ادارات سطح شهر تهران است.

روزهای کاری دیوان عدالت اداری در تهران

بنابراین دیوان عدالت اداری روزهای پنج شنبه و جمعه تعطیل است.و بویژه مراجعین شهرستانی بایستی در برنامه ریزی های خود برای مراجعه حضوری به دیوان عدالت اداری به این موضوع توجه نمایند.

از طرفی جلسات هیات عمومی دیوان عدالت اداری در حال حاضر در سه شنبه هر هفته تشکیل می شود.

هیات عمومی دیوان عدالت اداری با حضور قضات شعب بدوی و تجدیدنظر برای رسیدگی به موضوعاتی مانند درخواست های ابطال مصوبات غیرقانونی ،صدور رای وحدت رویه و نیز صدور رای ایجاد رویه تشکیل می گردد.

بنابراین هر چند روز سه شنبه از روزهای کاری دیوان عدالت اداری در تهران است ولی چون در این روز قضات در هیات عمومی حاضر هستند،چنانچه قصد مذاکره با قاضی یا قضات شعبه را دارید؛در روزهای سه شنبه مراجعه ننمایید.

سوالاتی مرتبط با پیگیری پرونده ها در دیوان عدالت اداری:

۱-ساعت کاری دیوان عدالت اداری

ساعت کاری دیوان عدالت اداری نیز همان زمان و ساعات اداری معمول در دستگاه های اجرایی است.

البته برخی قضات دیوان در فرض اجازه مذاکره با ارباب رجوع،ساعت معینی را برای ملاقات تعیین نموده اند.

۲-پیگیری حضوری پرونده های دیوان عدالت اداری

باید دانست اصولاً رسیدگی در شعب دیوان عدالت اداری و حتی هیات عمومی دیوان ؛غیرحضوری و به صورت مکاتبه ای انجام می گیرد.

اما برخی شعب دیوان عدالت اداری به شاکی اجازه ملاقات با قاضی را می دهند.پس به صورت محدود و با تدارک توضیح مختصر و مفید ،بهتر است در روزهای کاری دیوان عدالت اداری جهت پیگیری حضوری پرونده به شعبه مربوطه مراجعه کرد.

ناگفته پیداست که اهمیت تنظیم و تدوین دادخواست صحیح و دفاعیات قوی در چنین سبک رسیدگی ای که بدون تشکیل جلسه رسیدگی انجام می پذیرد ،اهمیت زیادی دارد.

بیشتر بدانید : وکیل متخصص دیوان عدالت اداری در تهران و خدمات او 

۳-اسامی قضات دیوان عدالت اداری

کنجکاوی مراجعین دیوان عدالت اداری در مورد اسامی قضات دیوان عدالت اداری به طور غیرمعمولی رو به فزونی است!!

متاسفانه دخالت افراد کارچاق کن و غیروکیل در زمینه دعاوی دیوان عدالت اداری و شهرداری ها موجب سرگردانی مردم گردیده است.

حتی از نام قضات دیوان عدالت اداری نیز برای خالی کردن جیب مردم استفاده می نمایند و متاسفانه ارباب رجوع نیز با اتخاذ اقدامات غیرحرفه ای از جمله پرداخت چشم بسته حق الزحمه به فردی که خود را با قضات دیوان عدالت اداری ،آشنا و رفیق ؟! معرفی می نماید،به این وضع آشفته دامن می زند.

باید دانست با توجه جابجایی قضات شعب دیوان عدالت اداری در بین شعب دیوان و سایر مراجع قضایی و نیز جابجایی اخیر شماره شعب دیوان عدالت اداری ،بسنده کردن به آخرین اسامی قضات دیوان عدالت اداری کافی نیست.

بهتر است پس از ارجاع پرونده و تعیین شعبه با مراجعه به دفتر شعبه نام قاضی را جویا شد.

پرسیدن نام و اسامی قضات دیوان عدالت اداری به نظر ما بایستی تنها برای اطلاع از رویه و دیدگاه قاضی مربوطه که سوابق کار او توضیح دهنده و روشنگر آن است موثر است.

۴-دفاتر استانی دیوان عدالت اداری در شهرستانها

شما تنها برای ثبت دادخواست های دیوان عدالت اداری می توانید به دفاتر استانی دیوان در مراکز استانها و یا دفاتر خدمات قضایی الکترونیک(در شهرهایی که این امکان فراهم شده است)مراجعه نمایید.

پس برای پیگیری حضوری می بایست در روزهای کاری دیوان عدالت اداری در تهران به مرکز اصلی دیوان در تهران مراجعه نمود.

بیشتر بدانید: آدرس دیوان عدالت اداری در تهران چیست؟

۵- شعب دیوان عدالت اداری در کجا مستقر هستند؟

شعب دیوان عدالت اداری از شعب بدوی و تجدیدنظر تشکیل شده اند.که در آدرس مندرج در لینک قبل واقع گردیده اند.

شعب بدوی در طبقات اول و دوم و شعب تجدیدنظر در طبقات سوم و چهارم مستقر می باشند.

تجمیع محل شعب دیوان نسبت به وضع گذشته که شعب بدوی در خیابان بهشت و شعب تجدیدنظر در محدوده پل چوبی قرار داشتند، موجب تسهیل پیگیری پرونده های و صرفه جویی در وقت و هزینه هم برای ارباب رجوع و هم برای قوه قضاییه گردیده است.

همچنین دفتر هیات عمومی دیوان عدالت اداری که واحد مرتبط با پیگیری پرونده های هیات عمومی دیوان عدالت اداری است،و نیز شعب اجرای احکام دیوان در طبقه همکف ساختمان دیوان عدالت اداری در تهران مستقر هستند.

برای مطالعه : نمونه رای ابطالی هیات عمومی دیوان عدالت اداری در مورد تغییر کاربری اراضی شهری با شکایت مسعود فریدنی (وکیل دعاوی شهرداری)

۶-بهترین اقدام برای توفیق در دعاوی دیوان عدالت اداری چیست؟

بدون شک در دعاوی دیوان و شهرداری با توجه به پیچیدگی های حقوقی که در بیشتر پرونده های متشکله در این دعاوی وجود دارد ،کمک گرفتن از وکیل باتجربه در دیوان عدالت اداری بسیار موثر است.

چنانچه از نظر حقوقی بر موضوع دعوی اِشراف و آگاهی لازم دارید،بهتر است پس از تنظیم دادخواست و تقدیم آن و وصول جوابیه سازمان یا نهاد طرف دعوی ،لایحه دفاعیه متشاکی را مطالعه و در قبال آن نیز موضع گیری نمایید.

شایان ذکر است برخی شعب اجازه عکسبرداری و یا تهیه فتوکپی از لایحه متشاکی را نمی دهند و تنها به شاکی اجازه می دهند که لایحه را مطالعه نماید.

به هر حال در مورد گرفتن فتوکپی از دفاعیه سازمان متشاکی در قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری تصریحی نشده است.

با این حال بر مبنای عمومات آیین دادرسی و در راستای حق دفاع طرفین دعوی به نظر می رسد چنین امری مجازاست و رویه اکثریت قریب به اتفاق شعب دیوان عدالت اداری موید این مطلب است.

در پایان اعلام می دارد:شما می توانید برای شکایت در دیوان عدالت اداری در موضوعاتی مانند اعتراض به رای جریمه و قلع و قمع و تعطیلی محل کسب کمیسیون ماده ۱۰۰ ، ابطال اقدامات تملکی دستگاه های دولتی و شهرداری ها ، وکیل ابطال عوارض غیرقانونی شهرداری ها ، وکیل متخصص در ابطال مصوبات دولتی ، شکایت از مصوبه کمیسیون ماده ۵ و شورای عالی شهرسازی ،ابطال رای تخلفات اداری ، وکیل برای شکایت از تعزیرات حکومتی ، شکایت از اداره آب بابت مجوز چاه آب کشاورزی ، وکیل شکایت از رای گزینش ، شکایت از شهرداری بابت پروانه ساختمان ، ابطال رای کمیسیون ماده ۵۵ و کمیسیون ماده ۷۷ شهرداری و سایر دعاوی شهرداری و دیوان عدالت اداری با ما تماس بگیرید.

بیشتر بدانید: درباره وکیل امور شهرداری جهت شکایت از شهرداری تهران،کرج و سایر شهرداریها

آنچه بیان شد با محوریت موضوع روزهای کاری دیوان عدالت اداری در تهران و پیگیری پرونده های دیوان عدالت اداری توسط مسعود فریدنیوکیل دیوان عدالت اداری در تهران )نوشته شده است.

روزهای کاری دیوان عدالت اداری در تهران

نویسنده : مسعود فریدنی

وکیل پایه یک دادگستری در دیوان عدالت اداری

تلفن تماس: ۰۹۱۲۳۹۷۸۱۱۷

 

12 دیدگاه

 1. سعید احمدیان

  با سلام
  در سال ۹۵در آزمون کارشناسان رسمی دادگستری شرکت نمودم .آزمون مرحله اول را سازمان سنجش برگزار نمود (البته سنجش صرفا برگزار کننده بود و حدنصاب قبولی را شورا تعیین می نمود).در مرحله سنجش قبول شدم و کارنامه ی قبولی هم اکنون نیز در سایت سنجش قابل روئیت است.به آزمون شفاهی علمی و تجربی راه پیدا نمودم و پس از گذر از آن مرحله کلیه مراحل گزینش و مصاحبه عقیدتی را با موفقیت سپری کردم .حال پس از گذشت دو سال که منتظر دریافت نامه کارآموزی خود بودم هیئت رئیسه جدید شورای عالی مصوبه ای را به عنوان اصلاحیه تصویب کرده اند و نتایج آزمون سنجش را تغییر داده اند و ۷۰۰داوطلب را در این مرحله مردود کرده اند و می فرمایند چون نمره سنجش شما کمتر از حد نصاب جدید تصویب شده است پس شما مردودید .آیا با توجه به خصوصی بودن شورای عالی کارشناسان رسمی و مداخله این شورا در نتایج سازمان سنجش و تغییر آن ،امکان تنظیم دادخواست به نحوی که دعوا در دیوان عدالت مطرح شود وجود دارد؟یا فقط دادگاه عمومی صلاحیت رسیدگی را دارد؟

  • سلام-چون شورای عالی مورد اشاره شما جزو مراجع دولتی نیست با توجه به صلاحیت عام دادگاه های عمومی ،در دادگاه های حقوقی طرح دعوی نمایید.

 2. محسن امینی

  با سلام
  اینجانب از سال ۱۳۶۹ لغایت ۱۳۷۳ در شرکتی مشغول به کار بوده ام . چند ماه اول کارکرد و ۲ سال آخر را برایم سابقه بیمه در تامین اجتماعی ثبت کرده اند لیکن از سال ۷۰ و ۶ ماهه اول سال ۷۱ را سابقه برایم محاسبه نشده است . حال ازآنجائی که شرکتی که در آن مشغول بوده ام یکی است و شعبه تامین اجتماعی هم یکی است و گواهی شغلی هم از شرکت دارم آیا میتوانم نسبت به یک و نیم سال محاسبه نشده اقامه دعوا نمایم .
  با تشکر . امینی

  • سلام-بله علیه کارفرما در هیات تشخیص اداره کار شکایت کنید و بر اساس رای هیات تشخیص یا در صورت اعتراض به این رای،طبق رای هیات حل اختلاف ،به تامین اجتماعی مراجعه کنید برای احتساب سابقه و پرداخت حق بیمه -مستند اقامه دعوی بابت حق بیمه و بیمه پردازی : ماده ۱۴۸ قانون کار– کارفرمایان کارگاههای مشمول این قانون مکلفند براساس قانون تامین اجتماعی ، نسبت به بیمه نمودن کارگران واحد خود اقدام نمایند.

 3. Azade

  سلام.من از سال ۸۶ در داروخانه های وابسته به دانشگاه علمپزشکی شاغل بودم در پایان سال ۹۵ بدون هیچ تخلفی قرارداد بنده رو تمدید نکردن کمیته کار دانشگاه بعداز شکایت بنده رای داد که بازگشت به کارم بلامانع هست اما دانشگاه برای حمایت از مدیر خودش که مسئول داروخانه س کاری در جهت برگشت من به داروخانه نمیکنه.به دیوان شکایت کردم اما هنوز رای ندادن اگر حضوری مراجعه کنم تاثیر داره؟

  • سلام-هر چند رسیدگی در دیوان عدالت اداری به صورت غیرحضوری انجام می شود،اما در عمل بسیاری از شعب اجازه می دهند ارباب رجوع با قاضی یا قضات،ملاقات و صحبت نماید.

 4. neda

  باسلام
  لطفا ادرس دیوان عدالت اداری را برای پیگیری دادخواست قرار بدید

  • سلام -آدرس دیوان عدالت اداری برای پیگیری و مراجعه حضوری : تهران ، اتوبان ستاری شمال ، بلوار مخبری ، نبش خیابان ایران زمین/ همین طور می توانید از درگاه خدمات الکترونیک قضایی( adliran.ir) و در قسمت پیگیری پرونده ها،آخرین وضعیت پرونده را به صورت غیرحضوری ملاحظه نمایید.

 5. Hadi

  سلام با توکه به رای هیات حل اختلاف اداره کار که به نفع بنده صادر شده است و کارفرما از اداره کار مربوطه شکایت کرده و دو روز دیگه جلسه رسیدگی هست به پرونده، و بنده از طریق دیوان عدالت در مرکز استان اقدام به ورود شخص ثالث به پرونده نمودم، اما متاسفانه هم اکنون پرونده مربوطه در شعبه قضایی دیوان هست و به شعبه رسیدگی کننده به پرونده اصلی هنوز ارجاع نشده، من چطور میتونم زمان تعویق رسیدگی را از قاضی درخواست کنم یا پرونده ورود ثالثم رو به اون شعبه ارسال کنم و ایا صدور رای فی المجلس خواهد بود؟ کارفرما تونسته دستور موقت بگیره

  • سلام-به جهت مشغله کاری پاسختون رو با تاخیر میدم-از این بابت پوزش میخوام-تا قبل از ارجاع پرونده مربوط به دادخواست ورود ثالث به شعبه رسیدگی کننده به دعوی اصلی، نمیشه اقدامی کرد.ارجاع هم با قسمت اداری و ارجاع دیوان هست و دادخواست ورود ثالث به طرفین ابلاغ و به اونها فرصت میدن که پاسخ بدن بنابراین رسیدگی فوری و یا به تعبیر شما فی المجلس نیست-اساساً رسیدگی در دیوان غیرحضوری هست و جلسه ای تشکیل نمیشه مگر برای ادای توضیح به تشخیص قاضی یا قضات شعبه مورد نظر.

 6. مسعود

  سلام شعبه ۲۵درموردتبدیل وضعیت نیروی شرکتی به قراردادی چطور رای میده

  • سلام اخیراً در این مورد در شعبه ای که فرمودید پرونده ای نداشتم ولی در دو سال اخیر غالب آرا به نفع سازمان ها هست ایراد می گیرند به مراعات نشدن تشریفات استخدام مندرج در قانون مدیریت خدمات کشوری از جمله نیاز دستگاه،برگزاری آزمون و…

ارسال پاسخ

*