اگر زن طلاق نخواهد دادگاه چه حکمی صادر خواهد کرد؟

دعاوی حقوقی

اگر زن طلاق نخواهد و راضی به طلاق نباشد و از طرفی مرد دادخواست طلاق را بدون رضایت زن به دادگاه ارائه نماید دادگاه چه تصمیمی خواهد گرفت؟

پاسخی که ظاهر قانون مدنی به سوال بالا داده و اکثریت قریب به اتفاق دادگاه ها نیز از آن پیروی نموده اند این است که اگر مرد دادخواست طلاق بدهد ولی زن طلاق نخواهد(راضی به طلاق نباشد)عدم رضایت زن تاثیری در اجرای حق طلاق مرد نخواهد داشت.

این پاسخ در سال های اخیر مورد انتقاد بسیاری افراد از جمله طرفداران حقوق زنان،جامعه شناسان و حتی حقوق دانان قرار گرفته است.

گویا تحت تاثیر همین جریانات،برخی دادگاه ها با ارائه استدلال هایی بدیع و درخور توجه، صرف درخواست مرد برای صدور رای طلاق را کافی ندانسته و حتی با استناد به موادی از قوانین،حکم بر بیحقی خواهان صادر می نمایند.

در ادامه به مباحث مرتبط با دعوی طلاق از جانب مرد می پردازیم:

۱-درخواست طلاق از جانب مرد و ناتوانی او از پرداخت مهریه و سایر حقوق مالی

اگر زن طلاق نخواهد و مرد دادخواست طلاق دهد می بایست تمامی حقوق مالی مانند مهریه و نفقه معوقه و اجرت المثل(در صورت تعلق به زن)را بپردازد.

حال اگر مرد توان پرداخت یکجای مهریه و سایر مطالبات زن را نداشته باشد، بایستی دعوی اعسار و تقسیط مهریه را مطرح نماید.

اگر زن طلاق نخواهد

۲-مساله شرط تنصیف دارایی

اگر زن طلاق نخواهد و مرد اصرار بر طلاق داشته باشد و از طرفی شرط تنصیف دارایی را در نکاحنامه امضاء نموده باشند،تکلیف دادگاه در مورد اجرای این شرط چیست؟

متن شرط تنصیف به این قرار است: چنانچه طلاق بنا به درخواست زوجه نباشد و طبق تشخيص دادگاه، تقاضاي طلاق ناشي از تخلف زن از وظايف همسری يا سوء اخلاق و رفتار وی نباشد، زوج مكلف است تا نصف دارايي موجود خود را كه در ايام زناشويي با زوجه به دست آورده يا معادل آن را  بصورت بلاعوض  به زوجه منتقل کند.

از توجه به مفاد شرط فهمیده می شود که اگر طلاق ناشی از سوء رفتار زن باشد،نمی تواند به این استناد مالی از مرد دریافت بدارد.

مقاله جامع درباره : شرایط تعلق گرفتن نصف اموال به زن در طلاق

ممکن است سوال شود منظور از سوء رفتار زوجه که باعث انتفای بهره مند شدن او از مفاد شرط مذکور است،چیست؟

اگر زن طلاق نخواهد

در این باره می توان گفت محکومیت زن به تمکین و عدم اجرای حکم تمکین،یقیناً و نیز احتمالاً محکومیت زوجه به جرم ارتباط نامشروع که انگیزه زوج برای طلاق قرار گرفته اند از مصادیق سلبی مورد نظر می باشند.

۳-موضوع اجرت المثل

اگر زن طلاق نخواهد و شرایط مطالبه اجرت المثل موجود باشد به طور قطع در صورت درخواست زوجه ،پرداخت اجرت المثل نیز یکی از تکالیف مالی مرد است.

چنانچه شرایط پرداخت اجرت المثل،فراهم نباشد، مبلغی به عنوان نحله به زن پرداخت خواهد شد.پس اجرت المثل و نحله در طول هم قرار دارند و امکان مطالبه هر دو وجود ندارد.

۴-مطالبه معادل امولی که زن به دستور مرد صرف زندگی مشترک نموده است.

چون تامین نفقه و خرج خانواده با مرد است و زن در این مورد،تکلیفی ندارد در نتیجه در جایی که زوجه اموال خود را به دستور یا حتی اذن زوج، صرف مخارج زندگی مشترک نموده است،مرد باید در صورت درخواست زوجه معادل آن را به وی بدهد.

بدیهی می بایست تکلیف سایر امور مالی مانند جهیزیه نیز مشخص گردد و در حکم دادگاه نیز راجع به حضانت فرزندان و اینکه حضانت اطفال با کیست و نفقه فرزندان و حتی فرزندی که در شکم مادر است و…تصمیم گیری می شود.

آنچه بیان شد توضیح اجمالی جریان پرونده طلاقی است که مرد مطرح نموده و زن راضی به طلاق نیست.به عبارت دیگر اگر مرد درخواست طلاق دهد و زن طلاق نخواهد یا راضی به طلاق نباشد تکلیف چیست؟ضمن این مقاله کمابیش به پاسخ پرسش های دیگر مانند راه های طلاق زن ،مدت طلاق از طرف مرد چقدر طول میکشد و اینکه اگر مرد طلاق ندهد و زن راضی به ادامه زندگی نباشد؛دادگاه چه حکمی صادر می نماید؟ نزدیک می شویم.

با این حال با جستجوی کلمه طلاق در قسمت جستجوی این سایت می توانید از مطالب جامع تر و مفصل تری درباره طلاق و درخواست طلاق از طرف زن بهره برداری نمایید.

این مطلب در پاسخ به این سوال که اگر مرد طلاق بخواهد و اگر زن طلاق نخواهد و راضی به طلاق نباشد ،تدوین گردیده است.

اگر زن طلاق نخواهد

چنانچه نیاز به مشاوره تخصصی تر جهت دریافت حقوق قانونی خود را دارید برای تعیین وقت ملاقات، با ما تماس بگیرید.

۰۹۱۲۳۹۷۸۱۱۷

 

21 دیدگاه

 1. hadis

  سلام اگه زن رابطه زناشویی نداشته باشه و بیشتر از ٣ ماه از عقدشون نگذشته باشه و مهریه ام نداشته باشه و مرد بخواد بدون هیچ دلیل محکمی طلاق بگیره ولی زن بخاطر آبروش و یه سری چیزا طلاق نخواد چی میشه؟ زن هیچ حقی نداره؟ زوج یه آقای ٨۵ ساله اس و چندین میلیون توی حسابش پول داره و ماهیانه حقوق بازنشستگی دریافت میکنه لطفا جواب بدید

  • سلام-مسائلی که فرمودید تاثیری در حق طلاق مرد ندارد.و مرد با وجود این شرایط هم می تواند دادخواست طلاق را مطرح نماید.
   اتفاقاً به جهت نداشتن مهریه رغبت مرد برای طرح دعوی طلاق احتمالاً بیشتر است.

  • در مورد طلاق که عرض شد رویه دادگاه ها این هست که غالباً در این موارد رای طلاق به نفع مرد صادر می کنند.البته با پرداخت حقوق مالی زن.ولی موارد بسیاری هم رای صادر شده که با استدلال های جالبی و به منظور جلوگیری از سوء استفاده مرد از حق طلاق،درخواست طلاق را رد کرده اند.
   در مورد مساله شما هر چند ظاهراً مهریه ای تعیین نشده و نزدیکی هم صورت نگرفته،با این حال مرد مکلف است موقع طلاق،مهریه ای به عنوان «مهرالمتعه» بپردازد.
   مقدار مهرالمتعه (که یک نوع مهریه هست)با توجه به شرایط مالی مرد تعیین می گردد.
   امیدوارم پاسخ سوالتونو گرفته باشید.

 2. رها

  من نمی دونستم مهریه در مقابل حق طلاق یکطرفه مرد هست . مهریه ۱۴ سکه قبول کردم . دو هفته بعد از ازاله بکارت که در هتل بود ، ایشون میگن منو نمی خواهند دیگه و ۱۴ سکه هم از سکه های سر عقد کم کردند و باقی مونده سکه ها رو میگن میدن . نه دعوایی بوده نه بی محلی نه چیزی . میگن ۱۵ سال پیش همچین بلایی سر خواهرش آمده و قصد انتقام داشتن. بگذریم…. یعنی من هیچ حقی برای طلاق ندارم . ؟ همه فامیل شون کشیدن کنار که به ما ربطی نداره دخالت نمیکنیم.

  • سلام-البته حتی در جایی که زن از مهریه و بقیه حقوق و مطالبات مالی مانند نفقه و اجرت المثل می گذرد نیز بدون اینکه مستندی برای طلاق داشته باشد،نمی توان گفت در ازای بخشش مهریه،مرد مکلف به طلاق دادن زن است.چون در قانون ایران «حق طلاق» به مرد اختصاص دارد.
   متاسفانه در فرض سوال شما هم چون علی الظاهر مستندی برای طلاق موجود نیست،بدون رضایت همسرتان نمی توانید از وی جدا شوید.البته اگر ایشان بدرفتاری یا ترک انفاق نمایند ،به این استناد می توان درخواست طلاق نمود و در رویه قضایی برای اثبات این موارد معمولاً دلیل اثبات ،حکم دادگاه هست .مثل حکم محکومیت مرد به پرداخت نفقه و عدم اجرای آن با وجود ابلاغ جراییه و انقضای مهلت اجرای حکم.

 3. فدایی

  سلام همسرم پارسال تو۱حادثه قسمتی از مغزش از بین رفته و پیچ و مهره هستش نه حافظه درستی داره نه تکلم خانوادش بدروغ انگشت همسرم روپای برگه زدن ووکیل گرفتن ازطرف اون و درخواست طلاق دادن من عاشق همسرم وزندگیم هستم و نمیخوام طلاق بگیرم توروخدا راهنمایی کنید چکنم؟

  • سلام-هر چند مرد هر موقع که متقاضی طلاق باشد،می تواند با پرداخت حقوق مالی زن،دادخواست طلاق دهد ،اما با توجه به موضوعی که فرمودید،ظاهراً همسر شما دچار اختلال مشاعر شده و محجور هست.و اتفاقاً در این شرایط تداوم عقد نکاح و باقی ماندن بر آن به نفع چنین مردی هست .شما می توانید برای گرفتن حکم حجر ایشان اقدام نمایید یا مراتب محجوریت را به اطلاع دادسرای محل برسانید تا قیم تعیین گردد.چون ایشان دچار اختلال مشاعر شده اند،امضای وی هم معتبر نیست.در جلسه رسیدگی به دعوی طلاق،حتماً از قاضی بخواهید در مورد وضعیت حواس و حافظه وی تحقیق نماید.ماده ۸۸ قانون امور حسبی مرتبط با مشکل شماست که بیان می دارد:در صورتیکه پزشک ازدواج مجنون را لازم بداند قیم با اجازه دادستان می‌تواند برای مجنون ازدواج نماید و هر گاه طلاق زوجه مجنون‌لازم باشد به پیشنهاد دادستان و تصویب دادگاه قیم طلاق می دهد.

 4. مینا

  سلام وقتتون بخیر… شوهر من میخواد منو طلاق بده علتش هم یه زن دیگه هست که آمده تو زندگیش ما هیچ اختلافی نداشتیم تا پای این زن به زندگیمون باز شد مهریه ام ۷۰۰ سکه و یه دونه دختر ۹ ساله و ۱۲ سال زندگی مشترک من دوستش دارم نمیخوام ازش جدا شم چیکار کنم تکلیف بچم چی میشه این وسط خیلی نگران بچم هستم اون زنه یه پسر اندازه دخترم داره آیا دخترم حضانتش رو به من میدن نگرانم فقط برای گرفتن دخترم چیکار کنم ممنون

  • سلام
   همونطور که در مقاله بالا عرض شد در این باره با توجه به حکم قانون ،قضات چاره چندانی جز صدور رای طلاق به نفع مرد ندارند هر چند استثنائاً برخی شعب بر اساس قاعده لاضرر و ارائه تفاسیر بدیع از مواد قانونی مربوط به طلاق،دعوی طلاق بی دلیل مطروحه از طرف مرد رو رد می کنند اما چندان متوقع نباشید که دعوی طلاق همسرتون رد بشه.با این حال در دادگاه به علاقه مندی به زندگی و خانواده و خصوصاً همسرتون استناد و اصرار کنید و اگر واقعاً ایشون با زن دیگری ارتباط نامشروع و غیر اخلاقی دارند،به دادگاه اعلام نمایید (از نظر روانی بی تاثیر نیست)
   با صدور رای طلاق شما مستحق مهریه،اجرت المثل،شرط تنصیف دارایی مندرج در عقدنامه و نفقه معوقه(اگر نفقه معوقه ای هست،خواهید بود)
   دختر شما بالغ شرعی هستن و میتونن همراهی و زندگی با شما رو انتخاب کنند به همون دلایلی که فرمودید.

 5. سحر

  همسر من به خاطر چاق شدنم میخواد از من جدا شه و هیچ چیزیم نداره به اسمش که بخواد به من بده( خونه،ماشین،…)
  توی زندگیمم هیچ کاری واسه من نکرده و من به دلیل افسردگی و تنها رها شدنم اینجوری چاق شدم چون توی سه سال متوالی ۲ برادرم و شوهر خواهرم فوت شدن
  ولی اون هیچ وقت منو حمایت نکرده و حتی توی مراسمات تدفین هم شرکت نکرده
  الان میتونه منو طلاق بده؟
  من شرایط طلاق گرفتن رو ندارم و دلمم نمیخواد ازش جدا شم چون دوسش دارم

  • سلام-متاسفانه راهکار قانونی روشن و قاطعی برای رد دعوی طلاق مرد در چنین مواردی وجود نداره چون در قانون کشور ما حق طلاق با مرد هست و صرف عدم رضایت زن،تاثیری در این موضوع نداره ولی به ندرت دیده شده که برخی دادگاه ها به جهت منع سوء استفاده از حق،دعوی طلاق بی دلیل مرد رو رد می کنند ولی این نظر به طور استثنایی در رویه دادگاه ها دیده شده و قابل اتکا نیست.

 6. Monia

  نظراتتون عالی بودن من همسرم بایه زن ارتباط دارن والان به من میگه بیاتوافقی تموم کنیم نصف مهریه تومیدم به اضافه حضانت بچه ولی من همسرم ودوس دارم ونمیخوام میدان وخالی کنم الان رای دادگاه هم صادرشده وقرارمحضربریم به نظرتون من چیکارکنم

  • سلام-از بابت تاخیر در پاسخ دهی به جهت مشغله کاری عذرخواهم.

   اینکه با وجود ارتباط با غیر همچنان به ایشان پایبند هستید،مسئه ای شخصی است و توضیح حقوقی در این باره ندارم ولیکن عدم رضایت زن به طلاق در قوانین ما مانع از صدور حکم بر طلاق نیست و مرد می تواند به صورت یک طرفه درخواست طلاق مطرح نماید و دادگاه ضمن صدور رای به محکومیت مرد به پرداخت حقوق مالی مثل مهریه، رای به طلاق صادر می کند.بنابراین بهتر است شرایط را از نظر اقتصادی بسنجید و در مورد قبول یا عدم قبول پیشنهاد همسرتان توجهاً به شرایط مالی او و وضعیت خودتان بعد از طلاق،تصمیم گیری نمایید.

 7. زهره

  شوهر من بلا یه ازدواج نا موفق داشته و یه دختر داره که به خونه ی ما رفت و آمد داشته چند وقتی هست که متوجه شدم به همسر سابقش وارد رابطه شده من نمیخوام ازش طلاق بگیرم ولی اون میخواد منو طلاق بده تکلیف من چیه دادگاه چه رایی صادر میکنه

  • سلام
   دادگاه رای به طلاق خواهد داد.
   شما صرفا پیگیر حق و حقوق مالی باشد.
   عدم رضایت شما با درخواست طلاق یک طرفه از سوی مرد،مانع از صدور رای به طلاق نیست.

 8. سمیرا

  سلام من سه سال عقدم مهریه را هم ابرا کردم البته معنی لغت ابرا را نمیدونستم و مهظر هم کاکل توضیح نداد الان شوهرم در خپاست طلاق توافقی کرده و من نمیخوام البته باکره نیستم میخ.ام بدونم اگه منزیر بار طلاق تپوافقی نرم حکم چیه ایا ایشون باید رضایت من و جلب کنه من میتونم درخواست پول کنم ازش
  یا میتونم با گرفتن وکیل مهریه را برگردونم

  • سلام-متاسفانه از نظر حقوقی در شرایط مساعدی قرار ندارید.ابرا یکی از اسباب سقوط تعهد هست و احتمال اینکه اون سند ابرا به علت و توجیه متوجه نشدن و … ابطال بشه،بسیار کم هست.طلاق توافقی به اجبار انجام نمیشه و نمیتونن شما را به صورت توافق ،مجبور به طلاق کنند منتها وقتی ایشون رو از مهریه بری الذمه کرده اید،چندان هم به طلاق توافقی نیاز ندارند و میتونن یک طرفه درخواست طلاق بدن چون از بابت مهریه هم نگرانی ندارن.وقتی ایشون رو از مهریه ابرا کرده اید ،مهریه ای باقی نمونده که بابب اون پولی مطالبه کنید.

 9. زینب

  سلام.
  در یه مورد فرمودید اگه اموالی مال زن باشد و بنا به دستور مرد، زن به مرد داده باشد را میتوان از مرد گرفت….همسرم خانه اش را به شرط ازدواج به من داد وبعد از ازدواج به فریب گرفتن وام تعمیرات از من پس گرفت. حالا من می‌توانم در دادگاه طلاق از آن نام ببرم…
  ۲ طلا هایی که به بنده تعلق داشتند و به اجبارش از من گرفته شد چه.؟
  ۳.در دادگاه بعد از قبول حکم تنصیف اموال دادخواست خود رو پس گرفت. که بنام شخصی بزند و دوباره دادخواست بدهد…. آیا نمیتوانم این نقل و انتقال را اثبات کنم.؟

 10. Elahe

  سلام خسته نباشید.داداشم بیماری اسپاسم عضلانی و سی پی داره.براش زن گرفتیم.زنش پنج ساله اصلا باهاش رفتار درستی نداره .هر وقت بخواد بره بیرون شروع ب دعوای مفصل میکنه و میره خونه فامیل.بچه دار هم نمیشه.برادرمو اذیت می‌کنه و حبسش کرده تو خونه و اجازه دیدنش رو نمیده.برادزم ن کاری داره ن توانایی کار کردن رو داره.میخواستم بدونم اگه بخواین زنش رو طلاق بدیم ولی زنش نخواد ب زنش همه چیز تعلق میگیره؟زنش پانصد سکه مهریه شه.

ارسال پاسخ

*