اظهارنامه فسخ قرارداد چگونه تنظیم می شود | نمونه متن فسخ قرارداد

دعاوی حقوقی دعاوی ملکی

اظهارنامه فسخ قرارداد از جمله مستنداتی است که در دعاوی فسخ قراردادها و معاملات بسیار اهمیت و تأثیرگذار است.

در پاسخ به نیاز آن دسته از کاربرانی که با جستجوی عباراتی مانند اظهارنامه برای فسخ قرارداد ، نمونه متن فسخ قرارداد و نحوه فسخ قرارداد و معامله به این سایت مراجعه نموده اند ؛ طی دو بند به ارائه متن ساده اظهارنامه فسخ قرارداد به استناد گران بودن چشمگیر قیمت ملک مورد معامله ( غبن فاحش ) و سپس توضیحاتی درباره شرایط تنظیم اظهارنامه فسخ قرارداد و اساساً شرایط فسخ قرارداد می پردازیم :

۱- نمونه اظهارنامه فسخ قرارداد به استناد غبن فاحش

توضیح اینکه اظهارنامه شامل چهار بخش است. قسمت اول نام و مشخصات و آدرس اظهارنامه کننده یعنی شخصی که اظهارنامه را تنظیم و ارسال می نماید.

 قسمت دوم موضوع اظهارنامه که بایستی چکیده موضوع در آن درج گردد و در ستون سوم نام و مشخصات و آدرس شخصی که اظهارنامه برای او ارسال می گردد ( مخاطب اظهارنامه ) قید می گردد.

 و در پایان در بخش متن یا شرح اظهارنامه ، توضیح و متن اظهار نامه درج می گردد.

 فرض بر این است که در قرارداد فروش ملکی ( آپارتمان مسکونی ) خریدار از قیمت عادلانه ملک مطلع نبوده و ملک مورد نظر به ارزش ۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۴ ریال به فروش رفته است در حالیکه قیمت عادلانه ملک در تاریخ تنظیم مبایعه نامه حداکثر ۰۰۰/۰۰۰/۹۰۰/۲ ریال بوده است.

بعد از فروش ملک ، خریدار که در اینجا عنوان اظهار کننده را داراست بر این موضوع مطلع می گردد.

در اینجا چنانچه سایر شرایط فسخ قرارداد، موجود باشد؛ نمونه متن اعلام فسخ قرارداد  (اظهارنامه فسخ ) به ترتیب زیر است :

اظهارکننده : در اینجا مشخصات و آدرس خریدار ملک درج می گردد.

موضوع :اعلام رسمی فسخ قرارداد به علت غبن فاحش و درخواست استرداد ثمن پرداختی

مخاطب اظهارنامه : در این قسمت مشخصات و آدرس فروشنده درج می گردد.

شرح اظهارنامه : مخاطب محترم جناب آقای/ سرکار خانم… با سلام همانطوریکه مطلعید جنابعالی به موجب مبایعه نامه شماره          مورخ          تنظیمی در مشاور املاک         یکواحد آپارتمان به متراژ         …متر مربع واقع در تهران ، خیابان          کوچه         پلاک       واحد      را به مبلغ ۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۴ ریال فروخته و تمامی ثمن معامله  را دریافت داشته اید.

در حالیکه اکنون مطلع شده ام که در آن تاریخ، قیمت عادلانه ملک مورد معامله نهایتاً ۰۰۰/۰۰۰/۹۰۰/۲ ریال بوده است.

بنابراین مراتب و چون در معامله مغبون و ضرر دیده ام بدین وسیله در راستای ماده ۱۵۶ قانون تشکیل دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی رسماً به علت وقوع غبن فاحش ، فسخ قرارداد را به شما اعلام می نمایم.

با فسخ قرارداد باقی ماندن ثمن پرداختی در ید شما نیز فاقد وجاهت منطقی و قانونی است لذا ظرف یک هفته از تاریخ ابلاغ اظهارنامه نسبت به مسترد نمودن ثمن معامله نیز اقدام نمایید.

در صورت عدم اقدام به ترتیب پیش گفته ناگزیر از طرح دعوی در دادگاه های حقوقی و مطالبه ثمن و خسارت تأخیر در تأدیه و خسارات دادرسی و هزینه دادرسی ( حق الوکاله وکیل ) خواهم بود.

                     با تشکر                               امضاء

۲- چند نکته در مورد تنظیم اظهارنامه فسخ قرارداد

باید دانست مبنای فسخ باید مشخص باشد و اینکه آیا اساساً در قرارداد برای طرفین از نظر قانونی با قراردادی اختیار فسخ قرارداد وجود دارد یا خیر ؟

در صورت موجود نبودن چنین اختیاری، دعوی فسخ قرارداد به نتیجه نمی رسد و ارسال اظهارنامه فسخ قرارداد نیز که مقدمه دعوی فسخ قرارداد است، بی فایده است.

بیشتر بدانید : نمونه دادخواست برای الزام به تنطیم سند رسمی ملک

از طرفی هر چند اعلام فسخ  قرارداد با هر لفظ یا عملی ممکن است ، اما پیشنهاد وکیل دعاوی ملکی و حقوقی آن است که به جهت تسهیل استناد به اظهارنامه فسخ قرارداد و اثبات پذیر بودن آن،بهتر است فسخ قرارداد در قالب ارسال اظهارنامه فسخ قرارداد که حاوی متن و نوشته اعلام فسخ قرارداد است ؛ انجام پذیرد.

بدون شک در هر پرونده با توجه به وجود یا عدم وجود شرایط فسخ قرارداد و اینکه مبنای فسخ چیست ؟ و شرایط استناد و اعمال آن نوع حق فسخ ( اختیار فسخ ) چگونه است ؟ بایستی مشاوره حقوقی و یا اقدامات وکالتی متناسبی با شرایط موکل به انجام رساند.

توصیه همیشگی ما مراجعه و کمک گرفتن  از وکیل با تجربه و متخصص در امور ملکی است.

نویسنده : مسعود فریدنی

وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

تلفن : ۰۹۱۲۳۹۷۸۱۱۷

4 دیدگاه

  1. محمدرضا

    باسلام وعرض ادب :ما ۴ نفر زمینی را خریداری کردیم وطور مساوی هزینه وساخت ساختمان تمام شده قبل از صدور عدم خلافی شهرداری وصورتمجلس تفکیکی قرعه کشی کردیم وطبقه ۴ از نظر متراژ نسبت به سایر طبقات کم بوده وشیب هم دارد مبلغی از بابت مابالتفاوت در نظر گرفته شده است کسی که طبقه ۴ به نامش افتاده ادعا می کند ضرر کردم ومی خواهد فسخ کند وضمنا در صورتجلسه قید شده بعداز قرعه کشی هیچ کس حق اعتراض ندارد آیا می توان فسخ نمود. باتشکر

  2. محمدرضا

    باسلام قطعه زمینی توسط ۴ نفر با هزینه مشترک ساخته شده قبل از صدور عدم خلافی شهرداری وصورتمجلس تفکیکی قرعی کشی شده است ودر صورتجلسه هم قید شده است بعداز قرعه کشی هیچ کس حق اعتراض ندارد آیا می توان این تقسیم بندی را فسخ کرد

ارسال پاسخ

*