دیه دوچرخه سوار مقصر در تصادف

دعاوی حقوقی دعاوی کیفری

دیه دوچرخه سوار مقصر در تصادف در فرضی که دوچرخه، اصطلاحاً «پایی» است بر عهده کیست؟آیا صندوق تامین خسارت های بدنی در این باره دارای مسئولیت است؟

در قسمت نخست نظریه مشورتی شماره ۱۴۲۹/۹۹/۷ مورخ ۱۳/۱۰/۱۳۹۹به این مهم پرداخته شده است.همچنین در قسمت ثانیاً نظریه یاد شده به مسئولیت صندوق یاد شده در قبال راننده وسیله نقلیه موتوری که فاقد گواهی نامه رانندگی ،مقصر و در عین حال طفل می باشد، تصریح شده است.نظریه مورد نظر به قرار زیر است:

نظریه مشورتی در مورد دیه دوچرخه سوار مقصر در تصادف

استعلام : در مواردی اطفال با وسیله نقلیه موتورسیلکت یا دوچرخه پایی موجب ایراد صدمه بدنی غیر عمدی منتهی به ایراد جرح یا فوت نسبت به غیر شده حسب نظریه افسر کارشناس تصادفات مقصر حادثه شناخته می شوند از سوی دیگر  فاقد گواهینامه و بیمه  نامه باشند .

آیا به استناد مواد ۲۱ و ۳۴ قانون بیمه اجباری خسارت وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از رانندگی با وسایل نقلیه مصوب ۱۳۹۵ و ماده ۷۱۴ قانون تعزیرات مصوب ۱۳۷۵ صندوق تأمین خسارتهای بدنی ملزم به پرداخت دیه می باشد یا خیر ؟

پاسخ :اولاً، به موجب بند « ث » ماده ۱ قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه مصوب ۱۳۹۵ ، منظور از وسیله نقلیه ، « وسایل نقلیه موتوری زمینی و ریلی شهری و بین شهری و واگن متصل یا غير متصل به آن و یدک و کفی ( تریلر ) متصل به آنها » است . بنابراین دوچرخه که نیروی محرک آن ، نیروی وارد شده به رکاب توسط راكب است و از منظر فنی « موتوری » محسوب نمی شود ، از شمول تعریف مذکور خارج بوده و از شمول قانون صدرالذکر خروج موضوعی دارد .

ثانيا ، با توجه به صدر ماده ۲۱ این قانون که هدف از تشکیل صندوق تأمین خسارتهای بدنی را « حمایت از زیان دیدگان حوادث ناشی از وسایل نقليه » دانسته است و با عنایت به این که در این ماده ، به نحو اطلاق فقدان بیمه نامه از موارد پرداخت خسارت از محل این صندوق دانسته شده است ، صرف نظر از این که راننده مسبب اهلیت کیفری و شرایط تصدی وسیله نقلیه را دارا بوده است یا خیر و با لحاظ ماده ۱۷ قانون یادشده ، در فرض سؤال که راکب موتورسیکلت مسبب حادثه ، طفل و طبعا فاقد گواهینامه رانندگی و وسیله نقلیه وی نیز فاقد بیمه نامه بوده است ، خسارات بدنی وارد شده توسط صندوق تأمین خسارتهای بدنی پرداخت می شود .

این مطلب در مورد دیه دوچرخه سوار مقصر در تصادف تدوین شده است.

بیشتر بدانید: قیمت دیه در زمان وقوع حادثه یا روز پرداخت:کدام یک قانونی است؟

2 دیدگاه

 1. حسن کریمی

  سلام و خسته نباشید
  داداش با دو چرخه بایک ماشین پراید تصادف کردند و پولیس موقع که کروکی می‌کشند داداش منو مقصر میزنه
  داداشم دوازده سالش است
  میخواستم بدونم دیه به داداش من تعلق میگیره
  و یا میشه به نظریه کارشناسی افسر راهور اعتراض زد

ارسال پاسخ

*